صفحه اول سايت | مطالب ديگر | خبرهاي سايت | مقالات سايت

بازاریابی عصبی چیست و چگونه بر فروش تاثیر می گذارد؟

بازاریابی عصبی چیست و چگونه بر فروش تاثیر می گذارد؟

بازاریابی عصبی چیست و چگونه بر فروش تاثیر می گذارد؟

بازاریابی عصبی چیست و چگونه بر فروش تاثیر می گذارد؟
بازاریابی عصبی چیست و چگونه بر فروش تاثیر می گذارد؟


بازاریابی عصبی چیست و چگونه بر فروش تاثیر می گذارد؟


(NeuroMarketing) بازاریابی عصبی تکنیکی است که به کمک آن از مغز انسان تصاویری گرفته می شود که می تواند احساسات و واکنش های مغز را نسبت به چیزهای مختلف نشان دهد.

این علم از سال 2002 تا کنون معرفی شده ولی در سال های اخیر توجه به این موضوع بسیار افزایش یافته و هنوز هم جای پیشرفت در این علم بسیار زیاد است. با این حال شرکت های بزرگ از (NeuroMarketing) بازاریابی عصبی در جهت رشد و بهبود شرکت و در نهایت افزایش سود کلی استفاده کرده اند.

دلیل مفید واقع شدن (NeuroMarketing) بازاریابی عصبی در خرید انسان ها این است که انسان ها زمانی که قصد خرید دارند و خریدی انجام می دهند رفتاری که از خود نشان می دهند 95% به صورت ناهشیارانه است و با تنها 5% هوشیاری کالای مورد نظر خود را تهیه می کنند. این موضوع به این معنا است که خرید کردن برای مغز انسان یک عملی مانند دفاع از خود در هنگام احساس خطر ، عقب کشیدن دست هنگام برخورد با جسمی تیز و ... نخواهد بود و مغز برای تصمیم به خرید تا زمانی که منجر به خرید شود می تواند تحت تاثیر عوامل مختلف قرار گیرد.

 

"بازاریابیبه طور مثال شاید به تازگی کفشی خریده باشید ولی با دیدن تصویر کفشی در سایت به شدت به خرید کفش جدید تمایل داشته باشید در صورتی که اصلا به هم چین چیزی نیاز ندارید و یا بر عکس برای خرید کفش به فروشگاهی می روید ، قیمت کفش ها و کیفیت کفش ها به نظرتان خوب است با این حال وقتی از فروشنده می خواهید به شما کفشی مناسب پایتان بدهد که راحت باشد و ویژگی های مد نظرتان را داشته باشد فروشنده طوری رفتار می کند که انگار در فروشگاه نیستید و حتی جواب سوالات شما را به خوبی نمی دهد. این موضوع می تواند به خوبی شما را از خرید پشیمان کند و از مغازه خارج شوید ، در صورتی که حتی اجناس فروشگاه قیمت و کیفیت خوبی داشته اند.

مثال های بی شماری برای واکنش مغز هنگام خرید را می توان نام برد و توضیح داد که موضوع (NeuroMarketing) بازاریابی عصبی بیشتر برایتان جا بیفتد مثل :
فرض کنید به گالری نقاشی ای برای خرید تابلو نقاشی رفته اید. تابلویی با رنگ بندی متمایل به صورتی و با طرحی جذاب نظرتان را جلب می کند و به شدت از تابلو خوشتان می آید ولی شما قصد خرید تابلویی برای سالن پذیرایی منزل دارید که رنگ بندی کرم قهوه ای برای دکوراسیونش دارد. به احتمال زیاد از خیر این تابلو می گذرید و به دنبال تابلویی می گردید که رنگ بندی ای داشته باشد که مناسب دکوراسیون منزلتان باشد.

در نتیجه عملکرد مغز برای خرید در لحظه ممکن است تغییر کند که با کمک (NeuroMarketing) بازاریابی عصبی می توان تمام عملکرد و نیاز واقعی مشتریان را بررسی کرد و دقیقا چیزی که مورد توجه کاربران است را به آن ها عرضه کرد زیرا کسی که قصد دارد از کسب و کارش سود ببرد باید بداند که چه چیزی واقعا برای مشتری اش خوب است.